Darovanie vajíčok

Pre niektoré ženy existuje len jedna jediná možnosť ako otehotnieť a to je mimotelové oplodnenie s darovanými vajíčkami. Bez Vašej pomoci by túto šancu nikdy nedostali a nemohli by porodiť zdravé dieťa.

Ďalšie informácie nájdete na stránke www.darkynevajicok.sk

Prečo sa stať darkyňou

 • Bezplatne získate informácie o Vašom zdravotnom stave a plodnosti (genetické testy, testy na pohlavne prenosné choroby, testy ovariálnej rezervy – vyšetrenie funkčnosti vaječníkov).
 • Klinika ISCARE poskytuje darkyni vajíčok kompenzáciu za zvýšené náklady súvisiace s darovaním. Táto kompenzácia je povolená odbornou spoločnosťou a darkyni je vyplácaná v deň odberu vajíčok.
 • Časť párov nemôže mať vlastné dieťa z dôvodu predčasného zlyhania vaječníkov, nízkej kvality vajíčok ženy alebo z dôvodu prítomnosti vrodených genetických abnormalít. Rovnako ženy po chemoterapii alebo radioterapii v rámci onkologickej liečby potrebujú darované vajíčka. Vašim primárnym cieľom by malo byť pomôcť tým, ktorí Vašu pomoc potrebujú a ktorí by bez Vás nikdy nemohli mať deti.

Kto sa môže stať darkyňou

Nie každá mladá žena je vhodnou darkyňou vajíčok, je potrebné spĺňať niekoľko podmienok.

 • Vek 18-32 rokov
 • BMI ( Body Mass Index) maximálne 29.
 • Dobrý zdravotný stav.
 • Žiadne geneticky podmienené ochorenie.
 • Negatívne testy na sexuálne prenosné choroby: AIDS (HIV), žltačka typu B a C, syfilis, prípadne HTLV
 • Bez vážnej psychickej poruchy.
 • Nesmie pravidelne užívať alkohol alebo drogy (vrátane marihuany).
 • Aby bola záujemkyňa zaradená do programu darcovstva, musí splniť prísne kritériá stanovené Európskymi smernicami.

Ako sa darujú vajíčka?

 1. Prvým krokom k tomu, aby ste sa stali darkyňou je vyplnenie Vašej e-mailovej adresy a telefónneho čísla v tomto odkazu
 2. Po zadaní e-mailu a telefónneho čísla Vás telefonicky, prípadne e-mailom bude kontaktovať naša koordinátorka.
 3. Následne Vás objednáme na vstupnú konzultáciu s lekárom a koordinátorkou, ktorá Vám podrobne vysvetlí celý proces darovania. Zároveň Vám bude odobratá krv na genetické vyšetrenie a pohlavne prenosné choroby.
 4. Pokiaľ všetky výsledky budú v poriadku, bude Vás kontaktovať naša koordinátorka e-mailom alebo telefonicky o zaradení do programu darovania a naplánuje Vám kontrolu u lekára.
 5. Lekár Vám vypracuje stimulačný protokol na základe Vašich výsledkov a celý proces Vám znovu vysvetlí.
 6. Sestrička Vás naučí aplikovať stimulačné lieky (podkožné injekcie), ktoré si budete sama aplikovať po dobu približne 8-10 dní.
 7. Počas aplikácie stimulačných liekov (zvyčajne 7. deň) Vám bude vykonaný kontrolný ultrazvuk, ktorým skontrolujeme priebeh stimulácie. Lekár určí presný deň a čas odberu vajíčok a tiež čas aplikácie poslednej stimulačnej dávky, ktorá zaistí dozretie vajíčok.
 8. Presne podľa plánu aplikujete poslednú stimulačnú dávku. Väčšinou v rozmedzí 34-36 hodín pred odberom vajíčok.
 9. Odber vajíčok sa vykonáva v krátkodobej celkovej anestézii v rámci jednodňovej chirurgie. Po odbere vajíčok zostáva žena v pokoji na lôžku približne 2-3 hodiny. Po prepustení z kliniky je potrebný doprovod, žena nesmie sama šoférovať a ani ísť hromadnou dopravou bez doprovodu.

Ďakujeme, že aj vy pomáhate neplodným párom pri liečbe neplodnosti a pomáhate tak napĺňať ich sny o vytúženom dieťatku.

Požiadať o spätné kontaktovanie
Požiadať o spätné kontaktovanie