Služby

Prečo mraziť vajíčka

Biologické hodiny ženy neoklamete. Platí, že s pribúdajúcim vekom sa funkčnosť vaječníkov znižuje a ženy, po tridsiatom piatom roku života majú nielen podstatne väčší problém otehotnieť a vynosiť dieťatko, ale zároveň je tu aj vyššia pravdepodobnosť výskytu Downovho syndrómu a ďalších genetických abnormalít plodu. Riešením je mrazenie vajíčok v mladšom veku, kedy sú vajíčka v najlepšej kvalite. Takýmto spôsobom si ich môžete u nás odložiť do budúcnosti. Keď nadíde ten správny čas, vajíčka vám rozmrazíme a vy použijete vaše najkvalitnejšie vajíčka na úspešné otehotnenie

Pre koho je mrazenie vajíčok vhodné

Dôvodov prečo si nechať zmraziť vajíčka v mladšom veku ženy je nespočetne veľa. Ste kariérne zameraná, profesionálna športovkyňa, alebo si len neviete predstaviť byť tehotná a mať rodinu v mladšom veku? Nemáte správneho partnera, chystáte sa prekonať onkologickú liečbu alebo máte vyhasínajúcu funkciu vaječníkov? Nech už máte dôvod na odloženie tehotenstva akýkoľvek, nedovoľte aby vám neskôr vaše biologické hodiny spôsobovali časový nátlak a s tým spojený stres.

Kedy je najvhodnejší čas

V minulosti ženy rodili v období okolo 25. roku života. Dnes sa táto hranica posunula v priemere o 10 rokov vyššie, s čím prichádzajú aj rôzne komplikácie spojené s otehotnením a samotným pôrodom. Preto ideálnou dobou na zmrazenie a uchovanie vajíčok je vek do 35-teho roku života ženy.

Ako prebieha odber a mrazenie vajíčok 

1. VSTUPNÁ KONZULTÁCIA

Prvý krok urobíte, keď sa objednáte na vstupnú konzultáciu s lekárom a koordinátorkou. Vysvetlíme vám celý proces mrazenia vajíčok a spravíme vám úvodné vstupné vyšetrenia.

2. STIMULAČNÝ PROTOKOL

Pokiaľ výsledky všetkých vyšetrení budú v poriadku, vypracuje vám lekár individuálny stimulačný protokol. Cieľom hormonálnej stimulácie je aktivovanie viacerých vajíčok vo vaječníkoch, ktoré sú následne, v čase ich zrelosti, odobrané a zamrazené.

3. HORMONÁLNA STIMULÁCIA

Proces aplikácie stimulačných liekov vo forme podkožných injekcií  vám podrobne vysvetlí koordinátorka. Lieky si budete aplikovať po dobu približne 8 až 10 dní.

4. KONTROLNÝ ULTRAZVUK

Počas aplikácie stimulačných liekov, zvyčajne na 7.deň, vám urobíme kontrolný ultrazvuk, ktorým skontrolujeme priebeh stimulácie. Lekár určí presný deň a čas odberu vajíčok a tiež čas aplikácie poslednej stimulačnej dávky, ktorá zaistí dozretie vajíčok.

5. POSLEDNÁ STIMULAČNÁ DÁVKA

Presne podľa plánu, väčšinou v rozmedzí 34 až 36 hodín pred plánovaným odberom vajíčok,  si aplikujete poslednú stimulačnú dávku.

6. ODBER VAJÍČOK

Odber vajíčok sa vykonáva v krátkodobej celkovej anestéze v rámci jednodňovej chirurgie. Vajíčka sa odoberajú cez pošvu špeciálnou punkčnou ihlou pod ultrazvukovou kontrolou a trvá približne 10 až 15 minút.

7. MRAZENIE VAJÍČOK

Po odbere nasleduje v embryologickom laboratóriu samotný proces mrazenia. Prebieha to metódou, ktorá sa volá vitrifikácia. Pri nej dochádza okamžite ku skokovému ochladeniu vajíčok na teplotu -196°C. Využívajú sa médiá obsahujúce vysoké dávky kryoprotektívnych látok, ktoré chránia vajíčka pred poškodením a zabezpečia tak  ich uchovanie v najlepšom stave a kvalite.

8. ROZMRAZENIE VAJÍČOK A OPLODNENIE

Keď pre vás nadíde ten správny čas a vy sa rozhodnete otehotnieť, vajíčka sa rozmrazia a pomocou vhodnej metódy budú v laboratóriu oplodnené partnerovými spermiami.

9. EMBRYOTRANSFER

Vyvinuté embryo sa pomocou tenkého katétra prenesie cez hrdlo maternice priamo do dutiny maternice. Zákrok vykonávajú spoločne lekár a embryológ, ktorý vyberie najvhodnejšie embryo. Výber embrya je skonzultovaný s obidvoma partnermi. Výkon trvá približne desať minút a je bezbolestný, preto nie je potrebná anestéza. Bezprostredne po výkone môžete odísť domov.

Najčastejšie otázky

Ako dlho môžem mať vajíčka zamrazené?

Vajíčka môžu byť zamrazené neobmedzene dlhý čas. Ideálne je ak sa využijú ešte v čase plodného obdobia života ženy.  Kvalitu vajíčok však dĺžka ich zamrazenia neovplyvňuje.

Môžu sa vajíčka poškodiť?

Vzhľadom na to, že vajíčko tvorí len jedna bunka, proces rozmrazenia bez poškodenia prežije asi 75% zamrazených vajíčok. Vďaka neustálemu medicínskemu pokroku, toto percento narastá. Celosvetovo sa uvádza, že tento proces bez následkov prekoná až 75 % vajíčok. Toto percento neustále narastá vďaka skvalitňovaniu medicínskych postupov.

Budem musieť zostať na klinike po odbere vajíčok cez noc?

Celý proces, od prvej návštevy kliniky až po odber vajíčok, prebieha ambulantne. Po odbere vajíčok môžete kliniku opustiť zväčša za 2 až 3 hodiny, podľa odporúčania lekára.

Ako sa stimulácia a odber vajíčok vykonávajú?

Pred odberom vajíčok je nutné vaječníky tzv. stimulovať. Stimulácia sa vykonáva podľa plánu, ktorý vám pripraví lekár. Zahŕňa stimuláciu injekčným perom, ktorým si aplikujete stimulačný liek sama doma po dobu 8 až 10 dní. V priebehu stimulácie ambulantne vykonávame 2 až 3 ultrazvukové kontroly za účelom vyhodnotenia rastu vajíčok.

Odber vajíčok sa vykonáva v krátkodobej celkovej anestéze v rámci jednodňovej chirurgie. Vajíčka sa odoberajú cez pošvu špeciálnou punkčnou ihlou pod ultrazvukovou kontrolou a trvá približne 10 až 15 minút. Po odbere vajíčok zostávate v pokoji na lôžku približne 2 až 3 hodiny.

Aké sú riziká spojené s mrazením vajíčok

Samotný proces mrazenia vajíčok nie je rizikový. Našou prioritou je, aby vajíčka na zamrazenie boli kvalitné, čo zvyšuje šancu na ich rozmrazenie v potrebnej kvalite.
Celý proces, ktorý podstúpite v súvislosti súvisí so zamrazením vajíčok, trvá približne 4 týždne, pričom benefit, ktorý získate je neporovnateľný s možným rizikom.

Kontaktujte nás

Požiadať o spätné kontaktovanie
Požiadať o spätné kontaktovanie